Joštova 4, Brno | Objednávejte se na Tel.: +420 777 611 464

Ordinační doba

Pondělí 07:00 – 18:00
Úterý 07:00 – 20:00
Středa 07:00 – 20:00
Čtvrtek 07:00 – 19:00
Pátek 07:00 – 14:30
Zkažené zuby: Jaký rodič, takové dítě!

Znáte přísloví: Jablko nepadá daleko od stromu? Toto rčení je ve většině případů pravdivé a setkáváme se s ním téměř každý den. A platí to i u čištění zubů, používání mezizubních kartáčků a stravovacích návyků.

 

 

Jak jsme se museli naučit číst a psát, tak se musíme naučit, jak správně pečovat o své zuby.

 

Na počátku všeho stojí rodiče. Ti musí být dostatečně informování a sami na sobě musí vidět efekt správného čištění zubů. Proto by každý rodič měl mít aspoň minimální znalosti péče nejen o své zuby, ale i o zuby svého potomka. Jen tak mu dokáže poradit a zmotivovat ho na správné techniky čištění zubů s vhodnými pomůckami.

Často to vídáme u svých pacientů – jestliže rodič nikdy nebyl na dentální hygieně, či nemá vůbec ponětí, k čemu je dobrý mezizubní kartáček, nit a jiné pomůcky tak i tak stejně bude smýšlet jeho dítě. Kde jinde by se o tom měl dozvědět a kdo jiný, než rodič, by mu měl být vzorem. Sice starším dětem již dokážeme vysvětlit, jak vzniká kaz a jak mu mohou zabránit, ale již je nedokážeme hlídat, jestli si správně čistí zuby doma či se necpou přemírou sladkostí.

Víme, že každé dítě je jiné, na každé se musí jinak. Proto zkuste z čištění zubů pro své dítě udělat hru – buďte mu vzorem, děti rády napodobují. Večerní čištění zubů provádějte společně, klidně i celá rodina dohromady. Soutěžte o to, kdo si nejdéle dokáže čistit zoubky, kdo zabije nejvíc červíků v zubech apod. Fantazii se zde meze nekladou. Nemusíte však být jen v koupelně. Zoubky se dají čistit např. i u sledování Večerníčku či jiné pohádky před spaním.
Spojte příjemné s užitečným :-)

Jsou však děti, které i přes veškerou snahu rodičů nebudou čistit. Bohužel v takovýchto chvílích nesmí rodič povolit a zkusit např. metodu, která se používá při dávání lékům malým dětem. Kdy dítě leží na zádech, rodič klečí nad ním tak, že mu koleny přidržuje ruce a pomocí měkkého kartáčku – který dítěti nemůže ublížit, mu zoubky vyčistí.

Další inspirace, jak vyčistit zuby dětem, které se brání:

 

 

Některé metody sice vypadají drasticky, ale dítě taky nepřestane koupat jen proto, že nechce. Proto nepřestávejte dítěti čisti zuby jen z toho důvodu, ze je to dřina a mnohdy jen křik a pláč. Chcete mu dát do života to nejlepší a mezi to patři samozřejmě i zdravé zoubky.

 

Pamatujete si na první vzpomínku, kdy jste navštívili zubaře? Bylo to na základní škole, kdy jste jako celé třída šli na pravidelnou preventivní prohlídku a přitom vám tam někdy něco vyvrtali? Z ordinací se ozýval křik dětí a vycházeli odtud s pláčem? Taky máte v puse první amalgámové plomby ještě ze základní školy? A proč k tomu máme jen špatné vzpomínky? Protože se nám nikdo nevěnoval a neřekl, jak je důležité si čistit zuby pravidelně, nikdo nás nekontroloval a neměli jsme ani žádné mezizubní kartáčky. Proč taky, vždyť naši rodiče to neměli… Jak nebyly dříve mobily, notebooky, tablety, tak ani mezizubní kartáčky. Dnes je všeho dostatek, skoro už každé dítě v první třídě má mobil, doma počítač na hry, ale jak je to s čištěním zubů? Zastavili jsme se ve vývoji péče o zuby? Nebo se nám jen nechce dělat něco, co je pro naše zdraví a ne pro naši zábavu?

 

Objednejte se na konzultaci

Chcete-li se objednat k některému z našich lékařů, vyplňte prosím následující formulář.

Naše recepční Vás budou brzy kontaktovat pro upřesnění a potvrzení.

Můžete přiložit např. fotografii či rentgenový snímek. Pomohou nám najít rychleji vhodné řešení.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.