Joštova 4, Brno | Objednávejte se na Tel.: +420 777 611 464

Ordinační doba

Pondělí 07:00 – 18:00
Úterý 07:00 – 20:00
Středa 07:00 – 20:00
Čtvrtek 07:00 – 19:00
Pátek 07:00 – 14:30
Vývoj zubního kartáčku po dnešek

Ví se, že kromě Babylóňanů byli orálně ukázněnou starověkou civilizací také Egypťané a to již 3000 let př. n. l. Jak známo, pohřbívali své blízké se vším potřebným k posmrtnému životu.

 

 

Mimo jiné měli v sarkofágu k dispozici tenké větvičky na jednom konci roztřepené do měkkých vláken, které jistě používaly k čištění chrupu i v životě předsmrtném.

Také ve starověké řecké a římské literatuře jsou zmínky o dřevěných tyčinkách zhruba o velikosti tužky, které se za účelem očisty chrupu žvýkaly, až jeden jejich konec změknul, roztřepil se a posloužil jako primitivní kartáček – zatímco druhý patrně zašpičatělý konec sloužil jako párátko k vyškrabávání jídla z mezizubních prostor. Ceněné byly tyčinky z větévek aromatických dřevin, které zároveň posloužily jako ústní deodorant.

 

Nejproslulejším a po mnoha tisíciletí používaným „zubním klacíkem“ je Meswak (Miswak) – kořen z rostliny, kterou staří Egypťané nazývali „strom – zubní kartáček“, Peršané „Peelu“ a Arabové ji zvou „Arak“.

 

zubní kartáček Miswak

O Meswaku, jakožto ideálním nástroji ústní hygieny, jsou například zmínky i v tak starobylé písemnosti, jakou je Korán. Proto jej při své pouti do Mekky používají muslimští věřící z náboženských důvodů dodnes. Meswak má vynikající čistící a leštící účinky a navíc obsahuje antiseptika, tedy antibakteriální látky. Pro tyto vlastnosti je i v současné době velice ceněnou přísadou některých kosmetických přípravků – například bělících zubních pudrů.

 

První zubní kartáček

Záznamy pocházející z roku 1600 př. n. l. vypovídají, že žvýkací klacíky se používaly také v Číně. V 15. století n. l. vynalezli první štětinový zubní kartáček podobný tomu našemu umělohmotnému. Oholili šíji divokého sibiřského kance a získané štětiny vsadili do bambusové nebo kostěné rukojeti. Tento výtvor pak cestovatelé přivezli i do Evropy. „Kartáček“ však zpočátku v Evropanech mnoho zájmu nevzbudil, protože jen málo který obyvatel starého kontinentu si tenkrát čistil zuby. Někteří jedinci však používali alespoň párátka z husího pírka nebo ze stříbra či mědi. Kančí štětiny na kartáčku se Evropanům zpočátku zdály tvrdé – není divu, když museli mít z nedostatečné ústní hygieny zanícené a tudíž přecitlivělé dásně. Zkoušeli tedy používat jinou zvířecí srst, například koňskou nebo dokonce z jezevce (na drahé luxusní kartáčky).

 

Přibližně v roce 1780 byl v Evropě vyroben první masově produkovaný kartáček a to Williamem Addisem z Clerkenaldu v Anglii. Addis a později jeho následníci, produkovali opravdu krásně propracované ručně vyráběné kartáčky – díky tehdejší levné pracovní síle si to mohli dovolit.

 

Z produkce zubních kartáčků se začínal stávat byznys. Jejich masová výroba se koncem 19. století rozvinula ve Francii, posléze takřka v celé Evropě a v roce 1885 také v USA (prvním Američanem, který si nechal patentovat kartáček, byl H.N. Wadsworth v r.1850).

 

První nylonový kartáček (1937- 8) byl nazýván Zázračným kartáček Doktora Westa a měl, oproti dosud vyráběným kartáčkům jejichž štětiny nedržely příliš pohromadě, špatně schnuly a poskytovaly útočiště mnoha nežádoucím bakteriím, značné výhody. Zpočátku nadšení zákazníci však posléze odhalili i jeho slabinu – štětiny byly příliš tvrdé a poškozovaly dásně. Tento problém vyřešili producenti zubních kartáčků až po roce 1950, kdy vylepšili své výrobky měkčími nylonovými štětinami.

zubní kartáček

První elektrický kartáček, tedy kartáček na elektrický pohon, prý vymysleli v roce 1939 Švýcaři, ale prodávat ho začali Američané názvem Braxodent. Kartáček snaživě napodoboval pohyby při klasickém ručním čištění – jeho hlavička kmitala v jedné rovině dopředu dozadu a tím mělo být dosaženo většího čistícího efektu. Z dnešního pohledu byl však takový kartáček vhodnější více na údržbu obuvi než na čištění zubů. V roce 1987 však přišel elektrokartáček rotační, který sice na první pohled vypadal podobně jako klasický manuální kartáček, avšak každý jednotlivý snopek jeho štětin rotoval v opačném směru než snopek sousední. V současné době již existuje sonický elektrický kartáček, největší důraz je však stále kladen na čištění zubů manuálně, bez elektrifikace.

 

Objednejte se na konzultaci

Chcete-li se objednat k některému z našich lékařů, vyplňte prosím následující formulář.

Naše recepční Vás budou brzy kontaktovat pro upřesnění a potvrzení.

Můžete přiložit např. fotografii či rentgenový snímek. Pomohou nám najít rychleji vhodné řešení.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.