Joštova 4, Brno | Objednávejte se na Tel.: +420 777 611 464

Ordinační doba

Pondělí 07:00 – 18:00
Úterý 07:00 – 20:00
Středa 07:00 – 20:00
Čtvrtek 07:00 – 19:00
Pátek 07:00 – 14:30
Vypadlá bílá výplň – špatná práce?

Stává se nám, že často nedůvěřujeme životnosti a kvalitě bílých plomb (kompozitních výplní). Vzpomínáte na situaci, kdy Vám nebo vašemu blízkému vypadla bílá plomba?

 

 

Nebo sedíte na křesle u zubaře a rozhodujete se mezi amalgámem a bílou plombou? Nakonec dáte přednost amalgámu, protože bílé výplně jsou o dost dražší a ještě k tomu přece nedrží?

Vše je ale pouhý omyl. Bílé výplně jsou nejkvalitnějším a zdravotně nezávadným materiálem, který, když se udělá správně, má mnohem větší uplatnění a životnost než výplně jiné. A dokonce chrání Váš zub!

 

Bílé kompozitní výplně jsou ale mnohem náročnější na přípravu než amalgámové. Proto je bohužel i plno zubařů nedoporučuje nebo nedělá. V zubních ordinacích, kde např. není běžně používán kofferdam (to je gumová blána pro izolaci daného zubu, na který má být kompozit zhotoven) a nemá pacient dobrou ústní hygienu, může kompozitní výplň nadělat více škody než užitku.

 

V případě, že se do zubu, kde má být bílá plomba, dostane slina, krev či jakákoliv vlhkost, je zle. Výplň se nemůže dokonale “přilepit”, hrozí riziku vzniku spáry a může vypadnout buď ihned nebo v horším případě se pod ní vytvoří kaz a výplň vypadne sice později, ale zub je o to v horším stavu. Samozřejmě je velmi důležitý i výběr a správné použití tzv. adhezivního (vazebného) systému, který se na zub před vrstvením kompozitního materiálu nanáší a který zajišťuje připojení kompozitu na stěny zubu. Každou jeho složku je třeba aplikovat pečlivě a přesně. Poté následuje postupné vrstvení kompozitního materiálu po malých kouscích a jeho světelné vytvrzování pomocí lampy s UV zářením.

 

Pokud Váš zubař umí takto kvalitně zhotovit bílé plomby, tak mu poděkujte, protože chrání vaše zuby. Jak jsme již psali, bílé plomby se umí do zubu “přilepit” a tudíž se může vrtat jen kaz, nikoliv zdravé okolí zubu, jak je tomu u amalgámu. Amalgám totiž v zubu drží čistě mechanicky, je v něm zakotven, aby nevypadl. Je to totiž směs kovů a rtuti, která se Vám do zubu nikdy chemicky nenaváže jak kompozit. Musíte v zubu vyvrtat podsekřiviny, různé rýhy a záhyby, abyste jej do zubu natlačili a v tomto tvaru nechali zatvrdnout.

 

bílá výplň zubu

 

U nás na pracovišti neustále sledujeme novinky v postupech a materiálech, tak abychom nabízeli co nejlepší možné ošetření i v oblasti „obyčejných“ bílých plomb. Nebojte se zubního ošetření u nás a skoncujte s vypadáváním plomb!

 

Objednejte se na konzultaci

Chcete-li se objednat k některému z našich lékařů, vyplňte prosím následující formulář.

Naše recepční Vás budou brzy kontaktovat pro upřesnění a potvrzení.

Můžete přiložit např. fotografii či rentgenový snímek. Pomohou nám najít rychleji vhodné řešení.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.