Joštova 4, Brno | Objednávejte se na Tel.: +420 777 611 464

Ordinační doba

Pondělí 07:00 – 18:00
Úterý 07:00 – 20:00
Středa 07:00 – 20:00
Čtvrtek 07:00 – 19:00
Pátek 07:00 – 14:30
Těhotná žena a zkažené zuby – fáma nebo fakt?

Těhotenství je obdobím výrazných změn v celém organismu a i v dutině ústní. Vlivem zvýšených hladin estrogenu (hladina se zvýší až 10x) a progesteronu (až 30x) trpí nastávající maminky změnami chutí, nálad, častým pojídáním a zvracením. Vše se samozřejmě odrazí na jejich orálním zdraví.

 

 

Změny chutí a časté pojídání vedou ke zvýšené tvorbě zubního povlaku. Zvýšený dávivý reflex omezí čištění zubů a tím je vyšší šance na vznik zubního kazu, zánětu dásní a rozvoj parodontitidy.

Pokud trpíte neléčenou parodontitidou, tak je u Vás v I. trimestru vyšší riziko potratu, v II. trimestru hrozí riziko předčasného porodu a ve III. trimestru riziko porodu dítěte s nízkou porodní hmotností!

Častým zvracením vznikají na zubech eroze – působením kyselin se rozpouští sklovina. Díky jinému složení sliny je oslabena její ochranná funkce potřebná k vyrovnání pH v ústech.

Těhotná žena by měla mít optimální ústní hygienu již před těhotenstvím – potřebné informace získá od dentální hygienistky nebo zubního lékaře. Pokud dopředu plánujete miminko, je dobré mít před otěhotněním zkontrolované všechny staré výplně, spravené kazy a zhotovené rentgeny, kdyby po čas těhotenství nastaly nějaké problémy.

V dnešní době již všichni víme, že zubní kaz není dědičný a jedná se o infekční onemocnění. Nastávající maminka si proto musí uvědomit, že její orální zdraví, kvalita čištění zubů a hygienické návyky přímo ovlivní tvorbu a složení bakteriální mikroflóry v ústech jejího dítěte, a tím jeho náchylnost ke vzniku zubního kazu. Např. líbáním na ústa nebo olizováním dudlíku dítěte mu už předáte bakterie, které jsou ve vašich ústech, a které se podílejí na vzniku zubního kazu.

Jen dostatečně informovaná a motivovaná žena tak může zabránit přenosu infekce na dítě.

Traduje se, že vyšší kazivost chrupu v průběhu těhotenství je způsobena tím, že plod odebírá matce vápník ze zubních tkání. Toto tvrzení však nebylo nikdy prokázáno. Pravdou je, že náchylnost ke vzniku zubního kazu je v těhotenství zvýšena. Důvody jsou ale jiné: vyšší konzumace sladkostí, kyselé prostředí v ústech v důsledku častějšího zvracení a zhoršená ústní hygiena vedoucí k pomnožení škodlivých bakterií.

Proč vůbec navštěvovat zubního lékaře a dentální hygienistku během těhotenství?

I. trimestr:

  • jelikož nastávající maminky často zvracejí, je doporučeno nečistit zuby cca 30 min po zvracení, jen vypláchnout ústa nebo použít ústní vodu s fluoridy
  • dentální hygienistka Vám doporučí vhodné techniky čištění a vhodné pomůcky – měkký kartáček, solo kartáček, mezizubní kartáčky, doporučí i vhodnou zubní pastu
  • celkově Vás budeme informovat o vyšším riziku kazivosti, aktuálním stavu vašich dásní a zubů a tvorbě zubních tkání u vašeho dítěte
  • analyzujeme váš jídelníček a doporučíme, čemu se raději vyhýbat a co naopak je prospěšné pro vývoj vašeho dítěte

II. trimestr:

  • v tomto období je možné spravovat kazy a popř. řešit nutné extrakce (maminky již nezvracejí a základní orgány vašeho dítěte jsou již vyvinuty)
  • znovu analyzujeme stav vašich dásní a zubů, upozorníme na nevhodné návyky, frekvenci a složení stravy

III. trimestr:

  • opětovná kontrola celkové stavu
  • obdržíte základní informace o vývoji zubů vašeho dítěte, vlivu výživy – co jsou tzv. medové zoubky, jak je škodlivá lepivá strava, v čem všem jsou skryté cukry a jakým zlozvykům vašeho dítěte zabránit
  • dentální hygienistka Vás informuje, jak se starat o dutiny ústní novorozence, jak pečovat o první zoubky, kdy poprvé k zubnímu lékaři a co u vašeho dítěte sledovat

Ochrana dítěte proti zubnímu kazu již během těhotenství

Důkladně prováděná dentální hygiena by Vás v průběhu těhotenství měla ochránit před vznikem jakýchkoliv komplikací.

Po poradě s dentální hygienistkou nebo zubním lékařem se již nemusíte obávat starých fám jako “dítě mi bere vápník ze zubů” nebo “každé těhotenství mě připravilo o jeden zub”. Pokud byste potřebovali odborně poradit, neváhejte nás prosím kontaktovat a objednejte se na bezplatnou pravidelnou preventivní prohlídku, na kterou máte nárok 3x během těhotenství.

 

Objednejte se na konzultaci

Chcete-li se objednat k některému z našich lékařů, vyplňte prosím následující formulář.

Naše recepční Vás budou brzy kontaktovat pro upřesnění a potvrzení.

Můžete přiložit např. fotografii či rentgenový snímek. Pomohou nám najít rychleji vhodné řešení.

* Pole označená hvězdičkou jsou povinná.